Móda hladké pokožky téměř na celém těle je intenzivní zvláště s příchodem teplých letních dnů, kdy ubývá oblečení a přibývá odhalených částí těla. Zbavujeme se ochlupení pod paží, na nohou i v rozkroku, v některých případech i na dalších místech jako jsou ruce.
Ukázat se někde ve společnosti se zarostlým tělem mnozí považují za projev zanedbanosti či neupravenosti, ve skutečnosti jde však jen o jakýsi estetický konsensus, který lidé dodržují. Holit, epilovat nebo jinak odstraňovat chloupky z těla přitom není žádná nutnost, na naší pokožce totiž mají svůj význam.
Ochrana i katalyzátor feromonů
Jaký účel má tedy ochlupení na našem těle? Závisí to na konkrétní části. Ani vědci si u některých partií těla nejsou stoprocentně jisti, obecně však můžeme říci, že ochlupení ať už na těle nebo na hlavě má sloužit jako jistý druh ochrany.
Čtěte také:
Cukrovka je neviditelná.
Chlupy v podpaží například mají zabránit těsnému tření kůže v této oblasti a chránit ji před nepříjemným odíráním. Podle některých vědců také kdysi mohli sloužit k tomu, aby udržovali pach z potu, ve kterém jsou obsaženy i feromony. Tedy měly by pomoci vysílat sexuální signály pro opačné pohlaví.
Pokud vás však trápí obavy, že neoholené podpaží rovná se nekontrolovatelnému zápachu, buďte v klidu. Je prokázáno, že při tělesném zápachu je nejzásadnější udržování hygieny běžně ohledu na délku či přítomnost ochlupení.
U chloupků v oblasti třísel můžeme hovořit o ochraně citlivé pokožky například před virovým kožním onemocněním molusky. Zabraňují také průniku znečištění do intimních partií a také tření, jelikož jej změkčují.
Na nohou a rukou nás chloupky chrání před slunečním zářením a zároveň pomáhají udržovat tělesnou teplotu. Zajímavostí je i to, že na ochlupené kůži se mnohem lépe hojí poranění, než na oholené.
Folikulům ublíží laser
Lidská těla jsou pokryta asi pěti miliony vlasových folikulů, které produkují ochlupení. Možná byste to neřekli, ale jejich největší koncentrace je hned po hlavě v lidském nose.
To je také jedno z míst, na kterém se nedoporučuje chloupky vytrhávat. Ranka po vytržení na tomto místě může být náchylná k zapálení a také případné infekci.
Je také dobré vědět, že každá cibulka vlasů a chlupů má kolem sebe také cévy, nervy, tuk a kmenové buňky. Ublížit jim může epilace laserem, která folikuly ničí, a tím pádem se člověk připravuje o kmenové buňky a krevní vlásečnice, které slouží k hojení a obnově.
Žiletka či vosk však vlasovým cibulkám neubližují. Na druhé straně však umí citlivou pokožku podráždit a zanechat zarudnutí a mikro ranky, proto je nutné při holení používat správné přípravky.
Aktuální trendy
Zapomeňte na módu v holení různorodých tvarů, případně způsobů, jak se ochlupení zbavit. K aktuálním trendům zejména mezi mladými lidmi patří pravý opak – letí co nejpřirozenější vzhled včetně porostu na těle.
Oblíbený je například mezi některými známými osobnostmi či bloggery, kteří se netají zarostlým podpažím. Před objekty fotoaparátů se takto blýskla například zpěvačka Madonna, její dcera Lourdes, zpěvačka Miley Cyrus či herečka Jemima Kirke a mnohé další. Ještě větším výstřelkem je dokonce barvení tohoto ochlupení.
Proč tak dělají? Snaží se vyhnout diktátu ideálu krásy a ukázat svoji nezávislost na tlaku společnosti. Některým je to však také příjemnější a pohodlnější, protože nemusí ztrácet čas holením.
https://chipmag.cz/repasovane-herni-pc-jak-ziskat-kvalitni-herni-pocitac-za-mene-penez/
https://computermag.cz/jednoduchy-tip-jak-na-fotky-a-videa-v-profesionalni-kvalite-vivo-x80-lite-je-tady/
https://chipmag.cz/telefony-od-apple-odemknete-take-v-rousku-ma-to-jeden-hacek/