- Komerční sdělení -zpravy
- Komerční sdělení-magazín

Pocení: Co jste o něm nevěděli a co jste se chtěli zeptat lékaře

spot_img

Pot dokáže člověku znepříjemnit život, proto jsme se na něj zeptali odbornic na dermatologii.

Prvořadým úkolem pocení je přirozená ochrana lidského těla před přehřátím. Tak jako například známe chladič auta, tak pot, který vyprodukují potní žlázy, ochlazuje naše tělo.

Často se přeceňuje úloha pocení při vylučování škodlivin. Škodliviny se v těle odbourávají zejména v játrech a v ledvinách, pocení zde nehraje významnou roli.

Čtěte také:

Cukrovka je neviditelná.

Termoregulační funkci pocení dokazuje složení potu: 98-99% tvoří voda, zbytek jsou draslík, sodík, vápník, hořčík, chlór, aminokyseliny, močovina, kyselina mléčná, vitamíny, léky.

„Takový pot produkují ekrinní potní žlázy. Ekrinní potní žláza je malé žlázové klubíčko, které se nachází pod pokožkou v části zvané korium (dermis). Ekrinních potních žláz je na celém těle asi 2-3 miliony. Nejvíce je najdeme na dlaních a chodidlech, 400 až 600 na cm2,“ říká Lucia Podhorová dermatoložka z kliniky dermatologie a estetické medicíny Dermarevolta.

„Druhým typem potních žláz jsou apokrinní potní žlázy. Je jich mnohem méně a produkují pot s charakteristickým zápachem. Začínají fungovat až v pubertě. Jsou to větší žlázová klubíčka, jejichž ústí je ve vlasovém folikulu,“ pokračuje dermatoložka.

Nejčastěji je najdeme v podpaží, kolem prsních bradavek, pupku, konečníku. Pot apokrinních žláz je mléčně zkalený a obsahuje řadu organických látek.

Deset faktů o pocení:
Pot je složen z 99 % vody a vypařuje se, aby tělo ochladil a chránil jej před přehřátím. Jeho hlavním úkolem není vylučování toxinů, ale chlazení. Odbourávání toxinů z těla je především úkolem jater a ledvin.

Pot pomáhá tělu i jiným způsobem. Obsahuje totiž látku dermcidin, peptid, který slouží jako antibiotikum a reguluje růst bakterií na pokožce. Může být tak pomocníkem při boji s infekcemi.
Ne každý se potí stejně. Je možné, že zatímco vy se potíte jen mírně, váš známý se pak trápí víc. Rozdíl je i mezi pohlavími. Muži se potí dvakrát víc než ženy. Intenzita pocení klesá is věkem.

Existuje tzv. „reflex pocení“, který se spustí poté, co se vás někdo nebo něco dotkne. Potit se začnete na opačné straně oproti místu, které přišlo do kontaktu s něčím nebo někým cizím.
Kromě lidí jsou jedněmi z mála savců, které se potí přes kůži poté, koně. Ve správné termoregulaci jim pomáhá protein s názvem latherin.

Hroši produkují pot načervenalé barvy, který se chová jako antibiotikum a zároveň ochrana proti slunečním paprskům.
Emoce si zahrávají s pachem našeho potu. Lidé vystavení jakémukoli stresu vylučují pot, který zapáchá jinak než ten běžný. Často zapáchá intenzivněji.
Normální zdravý člověk, který není zvyklý na příliš velké vedra, vypotí při extrémních letních teplotách za hodinu více než litr potu.

Nejméně potních žláz mají pravděpodobně severští Inuité.
Ve skutečnosti pot nezapáchá. Zápach je výsledkem metabolismu mikroorganismů, které žijí například v podpaží.
Když je potu příliš

„Pocení je přirozenou reakcí lidského těla. Někteří jedinci se však potí mnohem víc, než je běžné. Způsobeno je to nervovou soustavou, která musí vynaložit mnohem větší úsilí k udržení konstantní teploty. To následně začne negativně ovlivňovat běžné fungování a každodenní život,“ říká o nadměrném pocení vedoucí lékařka medicínsko-estetického centra MEDICOR, Janka Holešovská.

Denní průměrná produkce potu je 0,5 – 1,5 litru za den. Při zátěži (vysoká teplota prostředí, emoce, pohyb) se může zvýšit na 10 litrů za den, extrém, který představuje například pobyt v poušti, je 3 – 4 litry potu za hodinu.

Nadměrné pocení, odborně nazývané také hyperhidróza, znepříjemňuje osobě běžné fungování, nemluvě o estetické stránce.

Problematické je například při podávání rukou, jelikož dlaně jsou často postiženou oblastí.

„V mé praxi jsem se setkala s mnoha případy, kdy nadměrné pocení mělo smutný dopad na socializaci jedince. Zejména ženy se s touto nepříjemností vyrovnávají velmi těžko,“ pokračuje Janka Holešovská.

Eliminace pocení je nejčastěji možná pomocí botulotoxinu.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora