Možná takové lidi potkáváte běžně a ani o tom nevíte. Jejich život závisí na inzulínu a když si potřebují píchnout potřebnou dávku, raději se schovávají, než by měly vzbuzovat nechtěnou pozornost neinformovaného okolí. Na papíře to vypadá zvláštně, realita je však neúprosná. Nezřídka končí kdekoli na toaletách – ve škole, v práci, v restauraci, kde mají alespoň trochu soukromí.
Nebo nosí své inzulínové pumpy pod šatami, v kapsách, v podprsenkách a běžné oko si ničeho nevšimne. Komfort a image jsou v těch chvílích pro ně vedlejší. I takto vypadají životy (zejména) diabetiček prvního typu, z nichž mnohé přiznávají, že zdraví je sice prvořadé, ale někdy si neumí dát rady, když se chtějí pěkně oblékat.
Ve většině případů se to týká zejména ženských šatů či sukýn – kam s pumpou, pokud si chci dát obtažené šaty a jak si píchnu injekci, když mám na sobě dlouhý overal? Odpovědi nově nabízí již několik zahraničních designérů.
Čtěte také:
Třináct žen, které se rozhodly jít proti proudu a úplně se vzdali vlasů
I šik, i praktické
Natalie Balmain měla 20 let, když jí lékaři zjistili cukrovku prvního typu. Dnes, o deset let později, se kromě své práce v národní zdravotní službě Velké Británie věnuje také navrhování speciálního funkčního oblečení pro diabetičky. Zakladatelka dala své společnosti výstižné jméno, které odvodila od typu cukrovky – Type 1 Clothing.
Jeho devizou je nejen praktičnost, ale také stylovost a kolekce si získala už i mezinárodní pozornost. Tweetovala o ní dokonce i Chelsea Clinton, dcera Hillary Clinton.
„Když si pícháte injekce šestkrát denně, potřebujete k tomu šest míst na těle, která jsou obvykle v okolí vašeho břicha, hýždí a nohou. A tady přichází ta těžší část – pokud jste v restauraci a potřebujete si před jídlem píchnout inzulín, jak to uděláte, aniž byste si na veřejnosti museli stáhnout kalhoty?“ ptá se zakladatelka značky.
Při vymýšlení vlastní kolekce myslela hlavně na tento účel a také na fakt, že miluje nosit oblečení, které při jejím zdravotním stavu moc nevyhovuje potřebám píchání inzulínu. Na šaty, kalhoty či topy tak přidala praktické zipy, díky kterým má okamžitý přístup ke kůži, aniž by se musela svlékat. Její oblečení je přitom elegantní a šik, a ženy se u něj nemusí vzdát touhy dobře se cítit a vypadat na úkor svého zdraví.
„Je těžké najít hezké šaty, na kterých bude držet inzulínová pumpa ai tehdy může být vidět hadičku. Rozhodla jsem se tedy vytvořit speciální kapsy, které jsou ve vnitřní vrstvě oblečení a člověk ji skrze ně může prostrčit. Na šatech jsem je překryla nasbíranými prvky nebo volány, aby nevyčnívaly přes látku,“ řekla Healthline.com.
V zahraničí myslí zejména na spodní prádlo
Pokud nemá člověk na oblečení pořádnou kapsu, nosit inzulínovou pumpu není vždy jednoduché. V zahraničí přitom existuje řada dalších značek oblečení, které se snaží diabetikům usnadnit život. V první řadě však myslí zejména na praktičnost.
Mnohé z nich se soustřeďují zejména na spodní prádlo, které umožní pohodlně nosit pumpu pod oblečením. Například společnost Pump Wear Inc’s vsadila na bavlněnou látku s elastickým pasem, přičemž kalhotky nabízí ve více barevných variantách.
I Švédka Anna Sjöberg už téměř 20 let žije s cukrovkou, což ji inspirovalo k založení značky AnnaPS. Její produkty jsou určeny jak ženám, tak mužům a dětem, přičemž opět jde zejména o spodní prádlo. V nabídce však má také trička, tílka či plavky a myslí zejména na sportovně založené lidi, které by volně zavěšený přístroj na dávkování inzulínu na oblečení omezoval.
Šestatřicetiletá Katie Isherwood zase dokazuje, že i oblečení přizpůsobené nošení inzulínové pumpy může být sexy a stylové. Její značka Hid-In vznikla tehdy, když Katie na trhu nenašla nic, co by jí usnadnilo výběr oblečení. Dnes má v nabídce produkty pro muže, ženy i děti včetně přitažlivého spodního prádla, efektivních popruhů na nošení na těle a další kousky.
Na Slovensku pouze příslušenství
Móda není vždy univerzální a pro všechny, ačkoli někdy to tak ze stránek časopisů může vypadat. Na to, aby se průmysl a výroba přizpůsobovala i menšinovým skupinám, jako jsou právě diabetici, se na Slovensku zatím neklade téměř žádný důraz.
Pokud si tedy díky své šikovnosti diabetik či diabetička nevytvoří na oblečení něco sám, musí se spolehnout na oficiální společnosti, které inzulínové pumpy, pera a další pomůcky vyrábějí. Jejich produkty však ne vždy „sednou“ životnímu stylu a vkusu daného člověka.
K dispozici je v první řadě oficiální příslušenství, které nabízejí firmy vyrábějící a zprostředkující tyto přístroje. Příkladem jsou sportovní pouzdra a sportovní trička s několika kapsami, ale také pas na stehno či dřík, které přilnou k tělu a člověk tak může pumpu nosit diskrétně pod oblečením.
Většina výrobců a lékařů však spoléhá právě na to, že pacienti nosí pumpu volně na oblečení, v kapse či na opasku.
https://pcnews.cz/tangencialni-ventilace-v-urednich-deskach-digiday-vam-usetri-desitky-tisic/
https://computermag.cz/vertikalni-mysi-jak-mohou-zmenit-vas-pracovni-prostor/
https://pcmagazin.cz/vedci-nasli-ve-vzorcich-z-planetky-ryugu-zakladni-stavebni-kameny-zivota/