- Komerční sdělení -zpravy
- Komerční sdělení-magazín

Jak vaše kosmetika ničí planetu a co proti tomu můžete udělat

spot_img

Každodenní používání sprchových gelů, peelingů, zubních past, pracích prostředků a dalších přípravků může přispět k tomu, že naše oceány a moře budou o něco znečištěnější.

Pouhým okem to někdy nezjistíme, ale plastové mikročástice, které se v kosmetických výrobcích nacházejí, jsou reálné a škodlivé.

Jedná se v podstatě o umělohmotné kuličky, kterých může být v jedné lahvičce přípravku i milion. Spláchnutím do odtoku se dostávají do kanalizace a dále do vodních zdrojů, protože je téměř nemožné je přefiltrovat.

Čtěte také:

Módní dům Dior slaví 70 let velkolepou výstavou v Paříži

V mořích a oceánech je zkonzumují mořští živočichové a později se mohou dostat i na náš talíř.

Jak na to alternativně a ekologicky?
Mikročástice v kosmetice slouží například k odstranění odumřelých buněk pokožky, v zubních pastách zase odstraňují nečistoty a skvrny ze zubů.

Stejný efekt však mají i přírodní alternativy, které již mnohé značky ve výrobě používají – může se jednat například o maková zrníčka, sůl, cukr, prášek z hroznových zrníček, ovesné vločky a další. Osvědčila se i výroba vlastních kosmetických přípravků, například peelingů po domácku.

Britští vědci z University of Bath také nedávno informovali, že vyvinuli speciální ekologické mikročástice, které by ty plastové mohly v budoucnu nahradit. Vyrobili je z celulózy, tedy organického materiálu, který se biologicky rozloží na neškodné cukry.

Klasické mikročástice v kosmetickém průmyslu jsou přitom levně a jednoduše vyrobeny z polyethylenu a polypropylenu, ale v životním prostředí se rozkládají stovky let.

„Naše ekologické mirkočástice jsou dostatečně odolné, aby zůstaly stabilní během mytí, ale mohou se zničit v čističkách odpadních vod, nebo v krátké době iv rámci přírody,“ řekla Janet Scott, jedna z vedoucích výzkumu.

Někteří mikročástice zakazují
Podle informací na stránce univerzity může díky jednomu sprchování skončit v oceánech až sto tisíc plastových mikročástic. Ročně tak může jít až o osm milionů tun, které takto vypustíme do přírody a zároveň i do potravního řetězce.

Některé země jako USA či Velká Británie již přistoupily k zákazu výroby kosmetiky s plastovými mikročásticemi.

V USA měl zákaz výroby začít platit v červenci tohoto roku a bude se rozšiřovat iv letech 2018 a 2019. Spojené království v nejbližším období představí legislativu, kterou označuje za jednu z nejpřísnějších v této oblasti na světě, jelikož neumožní ani prodej, ani výrobu kosmetiky s mikročásticemi.


Redakce radí: Nechte se inspirovat zajímavými články, tipy a nápady, inspirace není nikdy dost. 


- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora