- Komerční sdělení -zpravy
- Komerční sdělení-magazín

Boty lepší než sex. Manolo Blahnik přijede vystavovat do Prahy

spot_img

Zpěvačka Madonna řekla, že jeho boty jsou lepší než sex, protože vydrží déle, herečka Sarah Jessica Parker je miluje natolik, že je nezobula ani ve vysokém stadiu těhotenství.

Výtvory legendárního designéra Manola Blahnika (74), které nosí například kotníky britské královské rodiny, ale i známé hollywoodské osobnosti, si v srpnu budou moci prohlédnout všichni.

Přesně o měsíc, 12. srpna, se v pražském muzeu Kampa otevře retrospektivní výstava s názvem The Art of Shoes, která je průřezem celoživotní tvorby Blahnika. Samotný autor, který má české kořeny, je přijde představit osobně.

Čtěte také:

Jak se obléct během teplých dnů

Objekty plné fantazie
Návštěvníci exhibice uvidí obuvníkovo dílo rozdělené do šesti tematických sekcí – příroda, gala, umění a architektura, srdce, geografie a materiály. Budou obsahovat kolekci osmdesáti návrhů a kreseb a více než dvou stovek bot.

Úspěšný designér v Praze představí také speciální boty, kterým vzdá hold české tradici a historii. Jedná se o jedinečný pár lodiček ozdobené českými krystaly a bordó pom pomami.

Loading …
Výstava má lidi navést k tomu, aby nad botami nepřemýšleli jen jako nad obyčejným módním produktem, ale jako o nositelích umělecké formy, objektech plných fantazie a imaginací.

Výběr výstavy bude zahrnovat časové rozmezí od 70. let až dodnes. Návštěvníci si tak budou moci ohlédnout například i kolekci Maria Antoinetta, kterou Manolo Blahnik vytvořil pro stejnojmenný film režisérky Sofie Coppola. Nebudou chybět ani Blahnikovy nejpůsobivější kousky, boty inspirované architekturou, zeměmi jako Španělsko, Itálie, Rusko či Afrika, ale také láskou ke květinám.

Část výstavy také odhalí některé detaily o výrobě včetně používaných materiálů, surovin a barev.

Luxusní, excentrické, pohodlné
Kariéra Manola Blahnika, kterého do povědomí nejspíš nejvíce dostal seriál Sex ve městě, ve kterém na jeho boty nedaly dopustit, začala v sedmdesátých letech. Nikdy přitom tuto profesi nestudoval, tvořit boty se naučil návštěvou továren na jejich výrobu a rozhovory s techniky, designéry, řezači a obsluhovači strojů.

Původně vytvářel mužské boty, ale později zjistil, že jeho fantazie je u nich omezená, a tak začal pracovat na kouscích pro ženy. Stal se symbolem klasického osobitého stylu s vtipnými detaily, ve kterém dominují především jehličky. Botám na vysokém podpatku dal nový šmrnc právě Manolo, když v sedmdesátých letech ženy nosily zejména neohrabané platformy, které podle vlastních slov nenávidí.

Blahnik však své výtvory nejen navrhoval, ale každý pár také ručně vyrobil a stále tak činí až dodnes. I postupná masová výroba si osvojila přísná pravidla – každý vyrobený pár musí vypadat totožně jako originál vymyšlený mistrem. Nejde přitom jen o luxus, ale také o určitý kus umění.

„Miluji přehnané a excentrické nápady, ale musí být také pohodlné. Jinak to celé nemá smysl. Není nic okouzlujícího na ženě, která ve svých botách nemůže chodit,“ prohlásil slavný designér.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora